RC Model Pull Start İp Değişimi Nasıl Yapılır?

Rc model severlerin ve bizzat benimde artık “offf” dedirten bir duruma en sonda çözüm buldum diyebilirim. 🙂

Pull Start ip kopmasını her nitrolu araç kullanan kişiler kesinlikle yaşamıştır. Özellikle yeni başlayanların en çabuk soğuduğu nokta da demek mümkündür. Değişim konusunda bazı kişiler bilen kişiler bazıları ise söküp öğrenmek ve kendisi emek sarf etmek ister. Bu blog yazımızda Pull Start ipini nasıl değiştirilir ve hangi ipi takarsam artık böyle bir zorluk yaşamam konusunda bilgi vereceğim.

Pull Start İpi Nasıl Değişir?

Araçtan tamamıyla motor bağlantısını kesip, aracınızdan çıkartınız. Pull Start (motorun arkasında bulunan siyah kutu) vidalarını söktükten sonra demirin ucunda ki pulu çıkarmadan sadece siyah kutuyu almaya çalışınız. Bunu söylememin sebebi ucunda vida gibi bir pul bulunmakta ve siz pull start ipini çekince o pull krankı döndürmeye başlar. Bu pul da döndürülme yönü var yani o yönü kaçırırsanız tekrardan söküp düzeltmeniz gerekecektir.

Siyah kutuyu yani pull startı çıkardıktan sonra üzerinde ki plastiği çıkartıp, içindeki sargılı yay yerinden oynamadan plastik parçayı çıkarmaya çalışın. Bunu da başardıktan sonra yeni ipimiz hazırlayıp yani yaklaşık olarak 30 CM yeterli olacaktır. İpi sarmaya başlamadan önce ip yönünü kontrol edip sarmaya başlayınız. İp yönü nasıl olacak derseniz resimde belirttiğimiz gibi şekilde dışarıya çıkacak. Tekrardan plastiği oturttururken yay kısmına iyice geçtiğini emin olunuz daha sonrasında motora monte edebilirsiniz.

Bu kadar anlatımdan sonra ne ip kullanacaz diye merak ettiğinize eminim ve kullanacağınız ip paracord bileklik ipi kullanmanızı tavsiye ediyorum. Neden mi derseniz paraşüt ipi ile yapılan bir bilekliktir ve outdoor hayatında paracord bilekliğin yeri çoktur.