Sağlığınız İçin Yürüyün

Günümüzde ki iş yaşantı tarzı insanların spor yapmasını bir çok yerde engeller oldu. Yürümek zaman veya mekan tanımadan tüm koşullar açısında yapılması gereken ve vücudumuzun vazgeçilmez bir parçasıdır.

Yürüyüş yaparkende dikkat etmemiz gereken birkaç önemli noktalar bulunuyor. İnsanların da kendilerine göre spor yapmak için biyolojik spor saatleri bulunuyor. Haftanın en az 4 günü yürülmesi gerekmektedir. Kalp, ortopedik, görme gibi rahatsızlıkları olmayan insanların saatte 6 km hızla yürümesi yani terletecek hızda yürünülmelidir. Kalp damar sitemi böylece bu tempoya adapte olacak ve kendine yeni bir seviye belirleyecek.

Özellikle yüksek tansiyonu olan insanlarda günün ilk saatlerinde uykusundan uyanma hormonlarının etkisi ile tansiyon yüksek gözükür ve bu kişilerin öğleden önce spor yapmaları önerilir.

Yürüyüş yapmakla sadece bitmiyor, giyecekler ve yiyeceklerimizi çok dikkat etmemiz gereken faktördür. Yürüyüş yaparken kıyafet seçimimiz performans açısından dikkat edilmesi gereken hususdur. Terlemenizi engellememeli bunun yanında dış şartlardan da sizi korumalıdır.

Soğuk havalarda yürüyüş yapmak kalp hastalığı ve yüksek tansiyon riskini arttıracağı için soğuktan korunmamız önemlidir. Bunun yanında günde yarım saat bile yürünmesi kalp ve şeker hastalığını kontrol edilmesi mümkündür.

İnsanlar yürüyüş yaparken kendilerini bilmeli ve sınırlarını zorlamamalıdır. Sebebi ise oluşabilecek hastalık veya kas yırtılmaları gibi problemlerle karşılaşabilirsiniz. Kısacası söylemek gerekirse kalp ritminin %60 ile %80’i iyi bir egzersiz temposudur.