Scuba Diving Nedir Nasıl Yapılır?

Dalış dünyası ne kadar da yıllar öncesine dayanmış olsa da vazgeçilmez bir spor dalıdır. İnsanların hayatında farklı yerler veya farklı bir hayat tarzı bulması için suyun altında ki yaşam hayatını da merak etmesine sebep olabiliyor.

Farklı doğa olaylarını yakından inceleme isteğinin ardından su altında daha fazla kalabilmek için tüplü dalış yapılmıştır. 1942 yılında Jacques Cousteau ve Emile Gagnan’ın geliştirdikleri bir soluk alma aracı (regülatör),ile su altına indirdikleri basınçlı hava dolu bir tüp, su altında soluyabilmeyi ve ilk kez yüzeye bağlı kalmadan su altında özgürce dolaşabilme olanağını sağlamıştır.

Scuba Diving Anlamı Nedir?

Açılımı “Self Contained Underwater Breathing Apparatus” yani türkçesi ” müstakil su altı solunumu” anlamına gelir. Mavi denize girdiğinizde tüm sesi ve hayatı geride bırakıp olabildiğince kaldığınız zamanlar da herşeyi geride bırakmanıza yardımcı olur. Dalış yapmadan önce bir kaç daha ekipmana ihtiyacımız vardır ve en önemlisi neopren yapılı elbiseler bulmak. Bunlar kalınlıklarına göre 3mm, 5mm ve 7 mm olarak değişmektedir. Oksijen ihtiyacı tüpe bağlanan regülatör sayesinde karşılanır ve ülkemizde bir çok yerde tüplü dalış yapabilme imkanı olan bir yerdir.

Dalış yapmadan önce mutlaka eğitim almanız önerilir. Tüplü dalış tekniği değişik aşamalardan oluşmaktadır. Bu aşamaları başarı ile geçen her kişi sertifika alır ve profesyonel dalgıç düzeyine erişince dünyanın her yerinde, yasaklı bölgeler hariç dalış yapabilir.

Kaç adet dalış tipi vardır?

Dalış aşamalarına göre değişiklik gösterir ve 3 aşamalı dalış tipi vardır. Bunlar;

Bir yıldızlı dalgıç; bu aşamada dalacak kişi, dalış malzemeleri ile tanışır ve nasıl kullanacağının temel eğitimini alır. Nefes teknikleri eğitimi ile su altında yaşanacak acil durumlar karşısında neler yapacağını öğrenir.

İki yıldızlı dalgıç; bu aşamada ki bir insan artık suyun altında nasıl yön bulacağı konusunda tamamen bilgi sahibi olmuş insandır. Derin dalış ve akıntıya karşı dalışlar eğitimi alır. Gece görüşü, fener kullanımı ve deniz canlılarıyla tanışma ile dalgıçlıkta bir aşama ileri giderler. Bu aşamada dalıcı 40 metreye kadar dalabilmektedir.

Üç yıldızlı dalgıç; dalış tablolarını tamamen kullanmayı ve neyin nasıl nasıl kullanacağı hakkında fikir sahibi olmuş insandır. Dalış planlamasını yapacak düzeyde olup, antremanlarını kendisi yapacak durumdadır. Artık bu aşamada ileri arama kurtarma teknikleri ve tekrar pusulalı bir eğitimden geçer. Bunun yanı sıra bot kullanma eğitimi alır.

Şimdiden suyun altında bol keyifler dilerim, bir daha ki yazımda serbest dalışı anlatacağım. 🙂