Seo Uzmanı Hangi Özellikleri Taşımalı?

Gündemde hatta rövanşa geçen SEO mesleğinin, şirketlerde önemli pozisyon olmaya bundan sonra devam edeceği gözükmekte. Gelişmiş ülkelerin popüler iş kollarından biri olan SEO uzmanlığı, ülkemizde SEO uzmanı iş ilanları çoğalmaya başladı.

Böyle bir yükseliş olmasının sebebi iş hayatının çoğalması ve rekabetin iyice artmasından dolayı sebep oldu. E-ticaret firmaları, dijital pazarlama faaliyetlerine çok ciddi ücretler ödüyor ve henüz sektör çok fazla gelişmediği için, bu pazarlama harcamalarının geri dönüşleri de pek de istenilen gibi olamamaktadır.

Çoğu E-ticaret sitesinin bakarsak kar edememiş durumdalar. Durum böyle olunca biraz gider konusunda optimize etmek istersek, düşük maliyetli pazara yönelmeye başlıyoruz. Maliyeti arttırmak için SEO uzman çalışanları arama motorlarında şirketlerini üst sıralara taşımak için sarf ederler, Growth Hacking stratejisine göre SEO tam bir can kurtarandır! Peki iyi bir SEO uzmanında olması gereken nitelikler nelerdir? Bunları sıralayacak olursak;

1- İngilizce
2- Araştırma
3- SEO araçlarını iyi bilen yani;

*Search Console
*Bing – Webmaster Tools
* Yandex Webmaster
*Google Analytics
*Omniture
*Google Adwords ve Adsense
*Screaming Frog
*Moz
*Deepcrawl
*Search metrics
*ahrefs

En önemlisi olan kariyer ve hedefleri olan insandır. İkna edici bir yapıya sahip ve çalıştığı şirket veya kuruluşunun hangi dalda hizmet vermek istediğini ve o işe yönelik müşteri portföylerini iyi tanıma becerisi olmalıdır. En önemlisi sunum becerisi ile ikna etmelidir. Hız ve kararlarını çabuk alacak, sosyal medya yönetiminde iyi olan ayrıca HTML bilgisi iyi olup, müşteriye hitap edici bir site organize etmelidir.