Sosyal Medya Uzmanınız Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Günler bir o kadar hızlı geçiyor ki sosyal medya kullanıcısı da bir o kadar artış sağlıyor. Daha önceleri şirketler de bakarsanız ki “Sosyal Medya Uzmanı” diye iş yoktu.

Artık her şirketin neredeyse bu konuda büyük eksiklikler yaşıyorlar. Dünya pazarının en büyük etkisi ve müşteri çekmenin yöntemi, reklamlardan sonra sosyal medya gelmekte. Bir şirketiniz var ve sosyal medya uzmanı arıyorsanız aşağıda ki maddeleri göz almanız gerekebilir.

Grafiker ve Yaratıcı mı?

Yapılan araştırmalar ne kadar dikkat çekici bir görsel varsa insanların dikkattini çok iyi bir şekilde çekebilir olmalı. Bunu oranlamaya dökecek olursak görselli bir paylaşım görseli olmayan dan tam tamına %94 daha fazla tıklanma almakta. Haliyle sosyal medya hesaplarını yönetecek çalışanların en azından belli bir düzeyde grafik tasarım bilgisine sahip olması, hesap yönetimlerindeki çeviklik ve hızlılık anlamında son derece faydalı olacaktır.

Dil Bilgisi Kalitesi

Dil bilgisi dendiği sadece başka diller bilmesi anlamına gelmiyor. Bir şirketin internette ki yüzü sosyal medya uzmanıdır ve müşterilerine düzgün bir dil bilgisi ile hem kendini hem şirketini ifade etmelidir. Bulunduğu ifadelerindeki dil bilgisinin yeterli düzeyde olması zaruridir. Sosyal medya, markalara hata yapma hakkını çoğunlukla tanımaz.

Şirketinizi Benimseme Hakkı Verin

Çalışanların en güzel çalışma anları çalıştıkları iş yerlerini kendisinin olduğu zannederek büyük bir motive ile çalışır. Özellikle SEO ve Sosyal Medya Uzmanlarının kendisine benimsemeleri çok önemlidir. Şirketler sadece kurucu tarafından ön planda olmaz kurucular kurur ve geride kalır bu yüzden şirketinizi güven ellere bırakın!

Hazırlama Kabiliyeti Testi

Düşünün bir işletme sıralamayla nasıl oluşuyorsa ve önemli ve önemsiz kategorileri bile olsa paylaşımlar sırayla yapılmalıdır. Örnek verecek olursa dünya gündemin de olan ve şirletinizde o ürün barınıyorsa onun tanıtımını yapmalı veya bir gün önceki paylaştığı ile bir sonra ki paylaştığı dağlar kadar fark olmamalı. Ona yakın bir görsel yani insanları sindirerek geçiş yaptırmalı.