Sosyal Medyanın Çığır Açan Satış Teknikleri

Pazarlama stratejinin günümüzde en çok önde rol oynayan sosyal medya pazarlama stratejisi doğru ölçümlenmekte ve doğru iletişime kadar çok fazla kriter denklemin bir parçası olmuştur.

Geçmiş senelerde zor bir şekilde yapılan analizler, sosyal medya hayatımıza girdiğimizden itibaren çoğu zorluğu aşmış bulunmaktayız. Pazarlamaya daha teknik ve ölçülebilir bir boyut haline gelmiştir. Sosyal medyada pazarlama stratejinin

Tüketici Davranışlarını Analiz Etme

Etki çapı ve katılım rakamları düşünüldüğünde markaların önemli gözlem alana haline gelmiştir. En önemli yararlarından bir tanesi ise tüketicinin davranışlarını rahatlıkla gözlemleyip, bu veriler sayesinde ürünleri optimize edebiliriz.

Üstün izleme imkanı

Sosyal Medya, her durumdaki şirketler için müşteriyle iletişim kurma ve onların fikirlerini dinleme imkanı sağlamaktadır. Bu bilgiler doğru analiz edildiği takdirde doğru bir pazarlama stratejine iyi bir adım atılmış olur.

Çabuk Karar Alma

Hızlı karar alma ve uygulama neredeyse ilk koşul haline geliyor artık. LT şirketinin yaptığı araştırmalarda, herhangi bir markaya Tweet atan kullanıcıların %53’ü bir saat içerisinde cevap verilmesi bekleniyor. Tweet sosyal medya alan içerisinde şikayet ve eleştiri olarak bilindiği için bu rakam %72’ye yükselmekte. Hızlı bir reaksiyon ve marka imajını sağlamlık açısından büyük önem taşır.

Sosyal Medya Araçları

Daha yaygın bir biçimde kullanılması, sosyal medya için hazırlanan çok sayıda nitelikli aracında ortaya çıkmasıdır. Çok yönlü niteliklerden oluşan araçlar olması, genellikle sürdürülen bir kampanyanın başarısını ölçümleme bu araçlar sayesinde daha basit bir hal almıştı. Bununla beraber daha kratif yaklamşımlarla birden fazla yapacağımız kampanya için özel sosyal medya araçları hazırlanabilmekte.

Doğal bir danışma meclisi

Sosyal medya, ürünler veya servis açısından pazarlamadan çok daha büyük anlamlarda ifade etmektedir. Kullanıcıların deneyimi için bir test gurubu sunan sosyal medya, doğru dinlendiğinde sunulan servis veya ürünleri mükemmelleştirmek için önemli ipuçları toplamamıza yardım ediyor.