Sunum Yaparken Bunlara Dikkate Almalısınız!

Sunum yapmak artık her sektörde önemli bir rol oynamaya başladı. Eğer ki sunum yapmayı seven birisi iseniz hedeflerinizi ve yaptığınız çalışmalarınızla insanları ne kadar etkileyebilirsiniz?

Sunum ne kadar etkili olursa bir o kadar dinleyicinizin artması söz konusudur. Yeni bir işletme veya yeni projeler tanıtan bir şirketin en önemli kozu sunumdur. Sunum yapan kişi insanların tüm enerjilerini üstüne toplamalıdır ve bir o kadar da kısa ve öz sunum yapmalıdır. Fakat sunumunuz etkili olmazsa kişisel imajınız sarsılır ve karşınıza çıkabilecek fırsatları çoktan kaybedersiniz.

Sunum yaparken dikkat etmeniz bir kaç husus var ve bunları sizin için araştırıp öneriler de bulunmak isteriz;

1- Sunacağınız kişiler kim?

Sunum yaptığınız odada bulunan kitle kimler olduğunu iyice kavramalısınız. Tanıdık devamlı sunum yaptığınız kişilerle tanımadığınız insanlarla yapacağınız sunum çok farklıdır. Her iki sunum farklı bir yaklaşım ve seviye gerektirecektir. Kitlenizi iyi tanıyorsanız; sunum formatınızı, dilinizi daha doğru seçebilirsiniz.

2- Oda ne kadar kalabalık veya kaç kişi katılacak?

Eğer ki büyük bir kitleye sahip bir odaya sunum yapıyorsanız sakın unutmayın enerjiniz daha çok olmalı. Daha açık ve tempolu bir şekilde sunum yapmanız öndeki sıradan arkada ki kişilere kadar sesinizi ve vücut dilinizi onlara hissettirmelisiniz. Fakat toplantı salonu gibi bir alanda az kişiye sunum yapacaksanız çok basit bir rol oynamanız gerekir ancak her iki tarafta da sesiniz ve vücut dilinizle onları etkili kılmanız gerekir. Büyük bir oditoryumda olacaksanız, size uzak izleyici için görsel ve işitsel araçlara ihtiyacınız olacaktır. Neye ihtiyacınız olacaksa, önceden bilmeniz lehinize olacaktır.

3- Ekipman tercihleriniz neler?

Standart olarak bir bilgisayar ve projeksiyon cihazı insanlara yeterli gelebilir. Ancak fiziksel şartların ne kadar verimli olacağını bilmeniz gerekir çünkü en arka sıra her zaman uyuyan sıra olabiliyor. 🙂 Büyük bir odada iseniz mikrofon şart olacak ancak öndeki kişi ile arkada ki kişiye gidecek ses tonu aynı olmalıdır. Yüksek ses kaçınma girişiminde bulundurabilir.

4- Ne kadar zamanda sunum yapabilirsiniz?

Arkadaşlarınızla sohbet ederken kimse sıkılmaz ancak odaklanıp izlenen tek bir kişi de sıkılma potansiyeli yüksektir. İlk 15 dakika sizin için önemlidir ve sunumunuz da uzun bir laf konuşma yapmayın çok kısa sorular alıp insanları da konuşturmaya çalışın.

5- Sunumunuza katılacak kişi var mı?

Sunum sırasında her ne kadar etkili olsanız da küçük bir dikkat dağıtma söz konusudur. Konuşmacı olarak başkalarının katılması söz konusu ise yani aynı konu üzerinden farklı kişilerde bahsedecek olacaksa o kişilerle baştan planlama yapmalısınız. İnsanlara bir konu anlatırken farklı konulara geçiş sırası eski konuyu unutma söz konusudur. Yemek yer gibi sindire sindire yeni gelen konuşmacının bu şekilde giriş yapmalıdır.