Sunum Yapmanın Püf Noktaları

Günümüz artık o derece modernleşti ki insanlara bilgi vermek daha iyi bir keyif almaya başladı. Başarılı topluluklar genelde seminer veya konferans gibi bilgi alışverişi yapılacak mekanlarda bulunurlar.

Gittiğimiz alanlarda sunum yapan kişinin ne kadar etkileyici bizim için çok önemlidir ve sunum yapan bir kişi iseniz dilinizin bilgisi ve konuşma kabiliyeti iyi bir sunum yapmanın başında gelir.

İlk 20 Dakika

Sunum yapan birisinin dinleyiciler için ilk 20 dakika çok önemlidir. İnsanları canlı tutmanın ilk 20 dakikası odaklanma kabiliyeti çok fazladır. Eğer ki yapacağınız sunum 20 dakikadan uzun ise konuşma sürenizi 20 dakikalık bir parçaya bölmeniz çok önemlidir. Hatta aralarda insanları canlandırmak için sorular sormanız yani küçük aktiviteler etkili olur.

Konuşmanıza rekabet sunumda ki yazınız

Dinleyicilerinizin hem işitsel hem de görsel kanallarla beslendiğini unutmayınız. İnsanlar genellikle bilgiyi görsel olarak öğrenmeyi çalıştıkları için sunum içerisinde ki yazınız ve konuşmalarınızın konusu bir olmalı ve sunum içerisinde yazı çok uzun ise dinleyici tam olarak yazıya odaklanacaktır. Bu durumdan kurtulmanın en güzel yanı çarpıcı görsel kısa sloganlarla dinleyicilerinizin konuşmanızı dinlemeyi meğelecektir.

Beden diliniz

İnsanlar arasında en büyük eksiklik beden dilidir. Beden dilinizi kullanmak insanları daha çok dikkat çekmenizi yarayacaktır. Göz teması ile insanlara bakışınızla ayrı bir etkileşim yapmanız gerekmektedir.