Tercihiniz Elyaf mı Yün mü Olmalı?

Bir çok kişi hafif ve daha kullanışlı olması açısından elyafı kullanmayı tercih ediyor. Gerçekten yüne göre daha hafif ama bir o kadar da zararlı. Esasında yorgancılara bile sorduğunuzda ” Yorganın hası yün ile yapılır” dediklerini çok duymuşuzdur. Neden acaba yorganın hası yün ile yapılır?

Elyaf yorgan, başta romatizmalı ve siyatikli insanlar olmak üzere sağlığa zararlıdır. Bel ve boyun fıtığı olanlar için de zararlıdır. Yün yorgan kışın sıcak tutar, pamuklu yorgan ise yazın serin tutar. Bunların zıttı olan elyaf yorgan ise devamlı sıcak tuttuğu için insanı rahatsız eder. Çünkü elyaf, yün ve pamuğa göre doğal değildir. Elyaf petrokimya bir üründür. Doğal olmayan bir şeyde zaten sağlığa zararlıdır. Elyafın ter çekme özelliğinden ziyade, ter çekmemesinden dolayı yattığımız yastıklar da bile ense ağrıları çekmeye  neden olmaktadır.

Elyaf kolay temizlenmesinden yana herkesin gözdesi olduğunu söyleyebiliriz. Nerde o eski yün yıkamaları… Leğenin içine koyup çiğneyerek yıkanan yünler. Sonra serip kurutması, elimizde sopayla vura vura kabarttığımız yünler.. Elyafın yanında koca bir dağ kadar yükü biniyor boynunuza. Belki de bu yüzden tercih ediyoruz elyafları. Belki de diyorsunuz ki ”Aman bırak sağlık mı kaldı bende yün yıka, kurut, döv. Makineye atıyorum yıkıyorum, koyuyorum kalorifere 1 günde kuruyor diyorsunuz ” 🙂 Sizde haklısınız zahmetli iş yün. Tam tersine olmazsa olmazım yün diyenlerdenseniz belki de. “Hiç bir şeye değişmem yünü, zor da olsa temizlemesi biz böyle büyüdük diyorsunuz.. Var mı eski sağlık, şimdi yataktan hiç kalkmasam yine yorgunum yine yorgun. Önceden böyle miydik biz kalktığımızda dinç, zinde uyanırdık” diyorsunuz. Bunun ayrımını sizler yapın bakalım.. 🙂