Trekking Nedir? Trekking Nasıl Yapılmalı? Trekking Ekipmanları Nelerdir?

Trekking doğa sporcuları için en hafif kollarından biridir ve uzun yollarda yorucu yürüyüş anlamına gelir. Hiking ise günübirlik doğa gezisi anlamına gelir.

Trekking ingilizce sözlükte ki anlamı “Doğal engellerle dolu bir arazi parçasını gelişi hoş bir ulaşım aracı kullanmaksızın yürüyerek aşmak” anlamına gelmektedir. Asıl anlamı ise “Güney Afrika’da kağnı yada yaya olarak göç”.

Her yaştan insan trekking yapabilir ve dilediği havayı rahatça soluyabilir. Ülkemiz bu konuda çok şanslı aslında çünkü o kadar çok arazi ve doğaya sahibiz ki bunu çok rahat gerçekleştirebiliriz. Parkurun güçlük seviyesine göre yürüyüş müddeti değişiklik gösterebilir ve orta dereceli bir parkur 6-7 saat sürebilir. Tabii bunu yaparken belli bir miktarda yorgunluğu da göze almalısınız. Yürüyüşünüzü kolaylaştırması ve tatsız sürprizlerle karşılamanız an meselesidir. Fakat son zamanlar da bu tür organizasyonlar yapan acenteler, macerayı sevenleri de göz önünde bulundurarak teknik malzeme ve bilgi gerektiren zorlu parkurları da programlarına dahil ettiler.