Türkiye’de Tırmanış Yapabileceğiniz Yerler

Türkiye’de outdoor dünyasının en havalı kısmı denilebilir. Diğer outdoor yaşamına göre biraz daha zor ve biraz daha maceraperest denilebilecek hayata geçiş yapanlar için süper saatler bekliyor.

Türkiye’de nerede tırmanış yapaabileceğiniz konusunda sizler için bir kaç önerimiz bulunmakta.

ALADAĞLAR – NİĞDE

Kayseri, Adana ve Niğde’nin arasında yer alan dağlar Anadolu’nun Alpleri olarak anılıyor. Demirkazık Köyü’ne 10 dakikalık yürüyüşle ulaşacağınız Cimbar Kanyonu’nda eşsiz tırmanış rotaları var. Dağı zirve yapmadan yürüyerek de geçebilirsiniz.

BAFA GÖLÜ / MUĞLA

Bafa Gölü’nün kıyı manzarası eşliğinde kısa kaya tırmanışları (bouldering) için eşsiz harika bir yer. Amatör sporcular bile rahatlıkla çalışabilir. Tırmanıcılar tarafından “Bafantastik” olarak anılan bölge Granit ve tırtıklı bir kaya yapısına sahip. Milas.

ERCİYES DAĞI / KAYSERİ 

İç Anadolu’nun heybetli dağı kış tırmanışı açısından oldukça zorlu. Dağın iki zirvesi var. Biri 3 bin 900 metrelik Küçük Zirve, diğeri 3 bin 916 metrelik Büyük Zirve. Üç farklı tırmanış rotasından en risksizi Şeytan Boğazı.

DONMUŞ ŞELALE / ERZURUM

Uzundere’de 1000-2400 metre arasında, sayısı 10’a varan donmuş şelaleler buz tırmanışı için harika bir bölge. Şerafin, Abinis ve Cehennem Vadisi’ndeki iki kollu şelaleleri mutlaka denemelisiniz. Buz tırmanışı riskli olduğundan bir uzmanla gitmelisiniz.

UZUNDERE / ERZURUM

Bölgenin en önemli özelliği yazın kayada, kışın ise buz şelalesinde tırmanış imkânı vermesi. Amatör sporculardan, profesyonel tırmanışçılara kadar zorluk derecesi geniş boltlu tırmanma rotaları bulunuyor.

Ocak ayında ‘Uluslararası Buz Tırmanış Festivali’ düzenleniyor. Uzundere.