Uzaya Çıkan Asansör

2050 senesinde gerçekleşmesi gereken uzay asansörle 96 bin kilometre yüksekliğe çıkılması planlanıyor. Çok çılgın hatta imkansız bir proje gözükse de Japon şirketleri projenin gerçek olacağı kanaatinde.

Kule benzeri bir yapıya sahip olacak ve dengeleme olabilmesi içinde ağırlık olacağı söylentisinde. Yolculuk yaklaşık 200 kilometre hızında olacağı ve bir hafta süreceği planlanıyor. Yaklaşık 30 kişinin nakledileceği bir nevvi kapsül olacak. Bu kadar kişi içinde yiyecek içecek gibi yaşam kaynakları da olacak. Peki ne kadar sağlam olacak? Mevcut kablolardan 100 kat daha güçlü olacağı ve bunu karşılayacak karbon nanı tüplerle yapılacak. Şimdilik 3 cm yapılabilen nano tüplerin 2030 yılında uzunlaştırılabileceği öngörülüyor. Tabii toplamda 96 bin kilometrelik karbon nano tüp kullanılması gerekiyor.

Gerçek olansa şu, bu düşünce şimdi çıkan bir olay olmayıp, sovyet uzmanları düşünmüş. Mevcut teknolojiyle uzaya taşıma maliyeti kilogram başına 22 bin dolar. Eğer uzay asansörü yapılırsa bu maliyet 200 dolara düşüyor. Uzayı merak eden turistler de, 36 bin kilometreye kadar bu uzay asansörüyle çıkıp orada güzel bir gün geçirdikten sonra geri dönecek…