Vlogger vs Blogger: Arasındaki Farkı Merak Edenler

Blogger Nedir?

Bloglama, kendi yayınlarınızı veya görüşlerinizi, yorumlarınızı, fotoğraflarınızı, seyahatlerinizi vs. İçeren makalelerinizi paylaştığınız bir web sitesi oluşturmaktır.

Blogcular için içerik oluşturmaya gelince, bir makale yayınlamak nispeten kolaydır. Bu, sık sık sitenize bir yazı gönderebileceğiniz anlamına gelir. Genellikle ihtiyacınız olan şey bir dizüstü bilgisayar veya akıllı telefondur. Bir Blogger olarak, çeşitli para kazanma stratejileri aracılığıyla içeriğinizden kolayca para kazanabilirsiniz.

Bloglama, deneyimlerinizi aynı konularla ilgilenen diğer benzer kişilerle paylaştığınız için son derece faydalı olabilir. Bloglama yaparken kesinlikle karşılaşacağınız bazı zorluklar vardır.

Vlogger Nedir?

Vlogger, “Video-logger” kelimesinin kısaltılmış halidir. “Video-logger” ise, videolar oluşturan kişi manasına gelir. Vlogger’lar; Blogger’lar ile aynı işi yaparlar fakat içeriklerini yazmak yerine, kamera karşısına geçerek üretirler. Günümüzde en popüler Vlog kanalları YouTube’dadır. YouTube’a bir e-posta adresiyle üye olan herkes bir kanal açabilir, bunun için herhangi bir başvuru veya ödeme yapılmasına gerek yoktur. Kanalınızı ve ürettiğiniz içerikleri beğenerek kanalınızı takip etmeye başlayan kişilere “Takipçi” yerine “Abone” denir. Herkes eşit şekilde SIFIR Abone ile yola çıkar.