Web Sitesi Seçimi İçin Tavsiyeler

Herkes artık bir web sitelerinde gönül rahatlığı ile dolaşabiliyor fakat herkeste kendisine ait web sitesi olsun istemekte. Kendi mesleğim yazılımcı olarak gördüğüm şu ki bazı müşterilerim site istiyor ama amaçsız istemekteler.

Sitenize başlarken ilk olarak site tanımı yani “Biz Kimiz?” sorusunu sormalısınız ve siteniz de bunu yayınlamalısınız.

Baktığımız zaman bu web sitesi işini yapanlar bir kaç yorumlar da bulunuyorlar ve örnek verecek olursak; yazılımcılar genelde tasarım fazla olması sitenin yavaş olacağını inanırlar ama gerçekten öyle.:) Tasarımcıların dünyasında hep göze çarpıcı hayal dünyasında genişlettikleri resmi tasarıma dökerler. İkisini yapan için ise orta düzeyde ilerlemeyi tercih ederler. Peki yaptığınız ve yaptıracağınız siteleri bu tip yorumlar karşısında nasıl tercih yapardınız? Günümüzde bulunan ücretsiz olarak sunulan yapabileceğiniz web siteleri de mevcut. Bunları kısaca tanıtmak isterim sizlere;

SquareSpace

Hazır bir sisteme sahip, tasarım ve yazılım konusundan pek anlamayanlar için kolayca kuruluma sahip bir araçtır. SquareSpace’nin güzel yanı sitenin fonksiyonelliğini veya responsive özelliğini bozmanıza izin vermiyor. Teknik elamanlar için bu özellik problem olarak görünüyor. Yaratıcı olarak düşünecek olursanız pek tavsiye etmem sebebi ise günden kaç kişi bu aracı kullanıp, aynı template kullanma gibi bir sorun olabiliyor ve bu yüzden diğer araçları da kontrol etmenizde fayda var.

WordPress

Bayadır kendini üst sıralara taşıyan bir site aracı olup, istediğiniz herşeye olanak veren açık kaynak kodlu PHP dili kullanılmaktadır. WordPress konusunda biraz tecrübeniz olması gerekmekte çünkü kullanımı aslında basittir ama her konunun bir teknik kısmı olduğunuda bilmekte fayda var. Örneğin, SEO optizasyonu ne kadar iyi yapabilirsiniz WordPress de? Bunu kendinize sormanız ilk soru.

Craft

En güzel yanlarından biri yazılımsal olarak kullanıcıya düzenleme izni verilmiş olsa bile yazılımsal olarak pekte zora sokmayan bir durum ortaya çıkartıyor. Ama tasarımsal yönü zayıf kalmakta.

WebFlow

Özellikle Freelance çalışan tasarımcılar için öncü olan bir araçtır. WordPress’in sunduğu çoğu eklentiyi ücretsiz olarak WebFlow da sunabilmekte. Ücretsiz olarak 20 adet site yayınlayabilme, ücretli durumunda ise 70$’dan başlayan fiyatlarda.