Yapılacak Listesinde Bulunması Gereken Eş ile Motosiklet Turu :) 2000km

Motosiklet sürücülerin bir çoğu uzun yolculuğa meraklıdır. Hem motosikletin tadını hemde tatil keyfini yaşarsınız.

Motosiklet, bir çok insan için korkutucu olsa da, aslında motosiklet kullananlar için öyle değildir. Yollar ve araba sürücüleri bizleri biraz daha farketmeye başlarsa daha güzel olacak. Neyse, ilk olarak rotamızdan bahsedeyim. İstanbuldan çıkış ve Balıkesir-İzmir arası kamp yaparak gezmek. Motorumuz Hyosung GV250… Motosiklet yolculuğuna başlamadan yapılması gereken ve almamız gereken bir kaç nokta ile başlayalım.

Motosiklet yolculuğu öncesinde yapılması ve alınması gerekenler

Özellikle uzun yol için benim en çok korktuğum olay lastik patlamasıydı ve yaşamadık. 🙂 Yine de lastik tamir kiti aldım. Zincir aktarma sistemi olduğu için her 500 km de yağlama işlemi yaptım ve büyük boy C1 C4 bakım seti aldım. Çıkmadan bir gün öncede uzun yol bakımı ve kontrollerini yaptırdım. Bu kontroller motosikletin hava filtresi, yağ ve en önemlisi debriyaj teli gibi alanları kontrol ettirdim. Tabi bunlara ek olarak da mevcut kilit vs. yine bunların listesini detaylı olarak bağlantıya tıklayıp bakabilirsiniz. 

Uzun yolda motosiklette en çok dikkat edilmesi gereken noktalardan biri lastik basınçları. Her ne kadar çıkmadan önce kontrol etmiş olsamda hava sıcaklığından dolayı basınçlar artmıştı ve bu da her hangi bir kazaya yol açabilir.

Hyosung GV 250 Uzun Yolda Nasıl?

Çok uzun süredir farklı bir çok motosiklet kullanmış biri olarak şehir içi kullanımda zaten memnun kalmıştım. Fakat bu motor ile hiç uzun yol yapan birini hem tanımadım hemde bilmediğim için ilk başta baya bakım vs her şeyine emin olmadan çıkmam dedim aslında fazla pimpirik yapmışım yine de tedbiri elden bırakmayın hangi tip motor olursa olsun. 🙂 Genel olarak Racing tip motorlar kullandım ve uzun yolları Racing ile yaptım fakat Chopper/Cruiser motorla hiç yapmamıştım. Keyfi baya tatlı. 🙂

Eşyalar ben ve eşim ile beraber motorun kendi ağırlığı ile toplam 400kg yakındık ortalama. Bu ağırlıkta yaptığımız bu kadar km yorucu geçmedi. En sinir olduğum kısmı koltukları, taş koysalar daha iyiydi dedim. 🙂 ve bir diğer şikayetim keşke arka da disk fren olsaydı. Bazı dik yokuşlarda hız düşüşü yaşadık. Bırakın da yaşasın 250 cc bir motor ve yine de o tork gücüne hayran bıraktı. Motosiklet bu yolculukta hiç bir sorun çıkarmadı ve korkmadan alınacak bu bütçelere en iyi motosiklet.

Yakıt olarak ortalama 0.22 0.24 kuruşlarda yaktı ve bence süper. Neden bence derseniz otobanlarda 120 km/h altına hiç düşürmeden ve zaman zaman son gaz dahil gittiğim oldu.

Gelelim seyahate.

İki kişi ile şehirlerarası motosiklet yolculuğu nasıl?

Her şeyden önce unutmayalım ki araç kadar rahat olamaz ve iki kişinin de beyni buna OK demeli. Çok yük taşımayı sevmeyen birileri olarak götürdüğümüz eşyalar sayılıdır ve temel olarak kamp, şişme yatak, kamp sandalyesi ve masası, kamp ocağı, kıyafetler ile dolu bez valiz gibi eşyalar ile yola koyulduk.

Kasklarımızda intercom sayesinde iletişim konusunda artçımla her hangi bir sorun yaşamadık. Her 70-100 km arasında mola vererek ilerledik. Motosiklet ile özellikle sürücü için uzun yolculuklarda sık sık mola vermelidir, sebebi ise zamanla refleksler yavaşlamaya başlıyor.

Yola çık, yol açık. Özellikle motosiklet ile yolculuklar başka ve tatlıdır. Herkese büyük keyifler dilerim. 🙂