Yeni Motosikletim Hyosung 2016 GV250. Heybetli Motor :)

Chopper/Cruise motorları diğer motorlara göre daha konforlu ve daha dikkat çekici motorlardır. 2016 model Hyosung GV250 modelini detaylı bir şekilde inceleyelim.

Hyosung firmasının biraz geçmişi uzundur. Kısaca bahsetmek gerekirse ilk karbüratörlü modelleri Kanuni tarafından çıkarılmıştır ve çok arada kalan bir motor olmuştur. Özellikle ülkemizde Hyosung markası hakkında sıklıkla parça sorunu yaşanıyor. Bu sorunun başlıca sebebi distribütörden kaynaklanmaktadır.

Daha sonra Hyosung, 2010 model ve sonrasındaki modellerinde düzenlemelere gitti. Daha fazla kalite ve daha uzun ömürlü olmaya başladığı söyleniyor. Daha önceki modellerde yaşanan bir takım kronik fabrikasyon sorunları, yeni modellerinde temizlemiş. İlk olarak gözlemimde şunu söylemek isterim ki üretimi devam etmesi gereken ve daha üst modellerinin de gelmesi gereken bir motosiklet.

Gelelim GV250 modelini yakından incelemeye.

Geçmişte bir çok model motosiklet kullandım ve Chopper/Cruiser tipi motor sürmedim gibi bir şey. Yaklaşık 3 ay gibi bir zamanda motosiklet araştırması yaptım (kalite, performans ve yakıt tüketimini göz önüne alarak) en önemlisi uzun yol yapma sevdası ile artçımın da rahat edeceği motor araştırdım. Tabi daha kaliteli ve konforlu motosikletler var; örneğin Harley Davidson 🙂 evinizin garajı yoksa alamazsınız. 🙂 20-25 bin tl gibi bütçeye beklediğim özellikleri en iyi bu karşılıyordu ve aldım.

İlk bahsetmek istediğim tasarımı. Gerçekten çok heybetli ve ağır makine. Dış görünüşü olabildiğince güzel bir şekilde tasarlanmış ve malzeme kalitesi orta seviyenin biraz daha üstü denenebilir. Konfor olarak ilk bindiğimde Racing tipi motorlar kullandığım için oturuluş şekline alışamadım. Sonrasında gördüm ki yayılmak lazımmış çok rahat olduğunu farkettim.

Motoru GT250 serisi ile aynı ve V motor olarak geçmekte. Çift silindirli Tork’u hissedebileceğiniz bir makine. Artçı ile şimdilik kısa seyahatlerim oldu ve motor hiç kullanıcıyı yormadan rahat gidiyor. Titreşim gibi bir durumla henüz karşılaşmadım fakat araştırdığım kadarı ile 140 Km/H ve sonrasında titreme meydana geldiğini söylüyorlar. Sonuçta 250cc bir motor bırakalım da o hızdan sonra titresin. Aşırı bir titreme olmadığını da belirtelim. Şimdiye kadar 120 km/h’a ulaştım ve titreme gibi bir durum yoktu. GV250 aynı klasmanda ki motorlarına göre daha çok ağırlığı olduğu için yola yapışıyor ve bu benim açımdan çok önemli. Bu özellik daha güvende hissettiriyor.

Bazı eksi yönleri de var. Tabi ki her motosikletin eksi yönü vardır, altını çizerek söyleyeyim motorunuz ne olursa olsun 1 gezdiriyorsa 2 bakmalısınız yoksa Goldwing dahi olsa yolda kalırsınız. İlk olarak frenleri, ABS olmadığı için takip mesafenize biraz daha dikkat etmelisiniz. Bu her motor için geçerlidir.

Yine her motosiklette olan fabrikasyon lastikler. Özellikle kış ve bahar aylarında asla binilmez çünkü hiç güven vermiyor o lastikler. Yazlık olarak üretilmişler. Benim farkettiğim bir eksi yönü daha var. Dönüşlerde direksiyon yani ön taraf hafif olduğu için yatarak dönme gibi bir olaya çok girişmemek lazım. Bunun sebebi  kayma hissiyatı vermesi. Belki de tekerleklerden dolayıdır. Parlak yerleri yani grenaj kısımları çok çabuk soyulur diye düşünüyorum. Öte yandan çok da yağmur kar altında bırakmamak lazım.

Hyosung GV250 ile ilgili yine internetten biraz detaylı araştırma yaptım ve olası sorunları yani kronik sorunları aşağıda listeledim. Bu listeyi incelemeden önce belirtmek isterim ki şans işidir kesin olarak başınıza gelecek değildir. Çünkü forumlara da göz atarsanız uzun km yapıp sorun yaşamayan insanlar var. Yani atasözünü hatırlayalım elektronik şans işidir. 🙂

  • Konjektör,
  • Statör
  • Buji başlıkları ve kabloları
  • Oksijen sensörü
  • KM redektörü
  • Beyin

En çok dikkat etmeniz gereken noktalar bunlardır. Bu sorunlar başka motorlarda da olabilir. Yani değerli okuyucum bunları okuyup korkma. Bunlar arabalarda bile olabilecek sorunlardır.

Artçınız olsun olmasın, uzun bir yolculuk planınız varsa korkmadan alabilirsiniz çünkü bu fiyata bu şekilde performanslı bir makina yok. Yeter ki düzenli olarak bakımlarına dikkat edin. Zaten detaylı bir kitapçığı mevcut. GV250 kullanım kılavuzundaki bakımları aksatmayın ve keyifli yolculukların tadını çıkarın. İlerleyen zamanda yapacağım yolculukları da sitemde paylaşacağım ve detaylı olarak bilgilendirmeler yapacağım. GV250 kullanım kılavuzu