Yönetim Konusunda Öğrenilmesi Gerekenler

Zaman içerisinde belirli bir yaşa geldiğimiz zamanlarda yönetici ruhumuzu keşfetmeyi öğrenmek isteriz. Becerilerini insanlara sunup hem kazanç hem de daha çok saygınlık kazanma isteği doğar.

Zaman konusunda aslında hiç bir şey geç değilken başlamanızı öneririz. Yapılacak çok iş var. liseyi bitirmiş bir kişinin zaman yönetimi becerisini nasıl geliştirmelidir? En önemlisi bir iş yapmak istemiyorsanız yada bitirememişseniz daha uğraşmayın yeni üretimlere geçin. Hedeflediklerinizden soğumak istemiyorsanız baştan planla başlayın ancak plana da en kötü yerinden girin ve en iyi yere gitmeniz gerekiyor. Baştan zor olan biterse sonlara doğru zevk almaya başlarsınız.

Kafanızda ki plan dağılmaması niteliği ile yaptığınız işe çok mola vermeden devam edin. Odaklanmanızı her zaman tek bir yerde olsun iki iş bir arada olmaz eskilerin deyimi ile. Mola verdiğiniz zamanda o anı unutmayı değil üretkenlik gücünüzü arttırmaya başlayın. Beyin birden fazla yapılan işlerde kendini odak konusunda tetiklemeye başlar ve zamanla gücünüz azalabilir. Başarılarınıza zamanla devam edin. Zamana ayak uydurarak devam edilen işler hem düzenli hem de başarı getirme ihtimalini her konuda yüksektir. Telefon veya maillerinizle 2 dakikalık kendinizi meşgul edin. “Getting things done” kitabının yazarı David Allen’ın 2 dakika kuralı bu durumu en güzel şekilde açıklıyor. Sonra dakikarınızı harcayacağınıza anında 2 dakikanızı verin ve bu işi bitirin.

Bizzat yazmayı seven ve gönül veren biri olarak not tutmayı alışkanlık haline getirin. Ben genellikle not defteri kullanmam 🙂 ama bilgisayarımda çok not tutarım. Proje geliştirirken veya yapılan her işte not tutun. Not almak bir sonra ki zamanda başlayacağınız işe engellik katmadan ve ne yapmıştım sorusunu sormadan yol almanıza çok yardımcı olacağına inanın.